Sticky Note
The average income of A and B is 50000 and average income of B and C is 60000 and Average income of A and C is 55000. What is the income of B?
  1. 55000
  2. 45000
  3. 75000
  4. None of these
Explanation

1. Average income of A and B is 50000, so their total income is:

2 x 50000 = 100000

2. Average income of B and C is 60000, so their total income is:

2 x 60000 = 120000

3. Average income of A and C is 55000, so their total income is:

2 x 55000 = 110000
Now, let's analyze the situation:

- A's income + B's income = 100000 ... (1)

- B's income + C's income = 120000 ... (2)

- A's income + C's income = 110000 ... (3)

We can add (1) and (3), and subtract (2) from the result:
(100000 + 110000) - 120000 = 90000
Simplifying this, we get:
190000 - 120000 = 70000
Now, divide by 2:
70000 / 2 = 35000
Now, add B's income and C's income (equation 2):
35000 + C's income = 120000
Subtract 35000 from both sides:
C's income = 85000
Now, subtract C's income from equation (3):
A's income + 85000 = 110000
Subtract 85000 from both sides:
A's income = 25000
Now, subtract A's income from equation (1):
25000 + B's income = 100000
Subtract 25000 from both sides:
B's income = 75000 - 25000
B's income = 55000
So, B's income is
55000.

Related MCQs

  1. 21000
  2. 22000
  3. 25300
  4. 25800
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 45
  2. 50
  3. 55
  4. 60
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 19
  2. 20
  3. 21
  4. 22
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 3
  2. 2
  3. 1
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 27
  2. 35
  3. 40
  4. 54
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 2 = ?



All Rights Reserved © TestPoint.pk