PPSC PAST PAPERS ALL MCQS 2024 OF BASIC MATHEMATICS
PPSC 5 years Subject wise Past Papers Click here
Show Answers
چار آپشن میں سے کسی ایک پر کلک کرنے سے جواب سرخ ہو جائے گا۔
201
208
202
209
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
x + y = 30 ... (Equation 1)
x - y = 8 ... (Equation 2)
We can solve these equations by adding them together, which eliminates y:
2x = 38
Dividing both sides by 2 gives us:
x = 19
Now that we have x, we can find y by substituting x into Equation 1:
19 + y = 30
Subtracting 19 from both sides gives us:
y = 11
Now that we have both x and y, we can find their product:
Product = x * y
= 19 * 11
= 209
7:15
15:23
21:29
None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
To compare the ratios, we can convert them to fractions and then decimals:
7:15 = 0.4667
15:23 = 0.6522
21:29 = 0.7241
The largest ratio is 21:29 .
ایک کلومیٹر ______ میٹر کے برابر ہے۔
100 metres
1000 metres
10000 metres
None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
1 kilometre is equal to 1000 metres.
1 Kilometer = 1000 m. 0.001 km is equal to 1 m.
1 km is a unit length of distance that is equivalent to 1000 m
c - ab
c/ab
a + b - c
c - a - b
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
(7^a) (7^b) = (7^c) (7^d)
Using the property of exponents, we get:
7^(a+b) = 7^(c+d)
Equating the exponents, we get:
a + b = c + d
Rearranging the terms, we get:
d = a + b - c
Rs.196.
Rs.198.
Rs.200.
Rs.210.
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
Given Data
S.P = 220 Gain=10% C.P=?
We know that :
S.P=[ 100 +Gain]/100 * C.P
We Have to find C.P, so re-arrange the formula
⇒ C.P= 100/[ 100 +Gain] * S.P
Putting given data:
⇒ C.P= 100/[ 100 +10] * 220
⇒ C.P=200
A tax imposed by the government
A loan given by the government
A benefit given to individuals or businesses by the government
A fine charged by the government
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
A subsidy is a financial assistance provided by the government to individuals, businesses, or industries to promote economic activity or reduce the cost of goods and services. Subsidies are often used to support sectors like agriculture, renewable energy, and healthcare. They aim to encourage production, lower prices, or promote certain behaviors within the economy.
تجارتی سرپلس کا کیا مطلب ہے؟
Imports are greater than exports
Exports are greater than imports
Both exports and imports are equal
There is no international trade
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
A trade surplus occurs when a country exports more goods and services than it imports.
This indicates a positive balance of trade, where the country earns more revenue from exports than it spends on imports.
ایک ٹرین 45 کلومیٹر فی گھنٹہ کی رفتار سے 5 گھنٹے میں فاصلہ طے کرتی ہے۔ اسی فاصلے کو 3 گھنٹے میں طے کرنے کے لیے کس رفتار کی ضرورت ہے؟
60 km/h
70 km/h
75 km/h
90 km/h
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
To find the required speed, we first calculate the distance covered by the train:
Distance = Speed × Time = 45 km/h × 5 hours = 225 km text{Distance} = text{Speed} times text{Time} = 45 , text{km/h} times 5 , text{hours} = 225 , text{km}
Now, to cover this 225 km in 3 hours, the required speed is:
Speed = Distance/ Time = 225 km/ 3 hours = 75 km/h
1
35/36
38/37
6/5
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
To find the average, we need to first convert each fraction to a decimal:
5/6 = 0.83
4/3 = 1.33
3/4 = 0.75
Then, add the decimals and divide by the number of values:
0.83 + 1.33 + 0.75 = 2.91
2.91 ÷ 3 = 0.97
Now, convert the average back to a fraction:
0.97 ≈ 35/36
Base = 10 cm, Height = 6 cm
Base = 8 cm, Height = 4 cm
Base = 12 cm, Height = 8 cm
None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
Let's say the base of the triangle is x. Since the height is 4 less than the base, the height is x - 4.
Using the Pythagorean theorem:
Base² + Height² = Hypotenuse²
x² + (x - 4)² = 10²
Solving for x, we get x = 8.
So, the base is 8 cm and the height is 8 - 4 = 4 cm.