TIME, SPEED AND DISTANCE MCQS
Time, Speed and Distance MCQs
چار آپشن میں سے کسی ایک پر کلک کرنے سے جواب سرخ ہو جائے گا۔
- 125 runs
- 150 runs
- 175 runs
- 130 runs
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
Batman current runs rate
= 100/38
=2.63
Runs in 47.5 overs
=47.5x2.63
=124.925 (125)
- 1010 hours
- 700 hours
- 1400 hours
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
Speed of the boat in standing water = 14 kmph
Speed of the stream = 1.2 kmph
Speed downstream = 14 + 1.2 = 15.2 kmph
Speed upstream = 14 - 1.2 = 12.8 kmph
Distance to the place = 4864 km (same for downstream and upstream)
Time taken downstream:
Time = Distance / Speed
= 4864 / 15.2
= 320 hours
Time taken upstream:
Time = Distance / Speed
= 4864 / 12.8
= 380 hours
Total time taken:
Total Time = Time downstream + Time upstream
= 320 + 380
= 700 hours
- 300
- 75
- 100
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
To convert minutes to seconds:
1 minute = 60 seconds
120 messages/minute = 120 messages/60 seconds
= 2 messages/second
For 150 seconds:
2 messages/second * 150 seconds = 300 messages
- 18 km/hr
- 16 km/hr
- 17 km/hr
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
To find speed, convert the time to hours and distance to kilometers:
Time = 2 minutes 30 seconds = 2.5 minutes = 2.5/60 = 1/24 hours
Distance = 750 meters = 0.75 kilometers
Speed = Distance / Time = 0.75 / (1/24) = 0.75 x 24 = 18 km/hr
- 8 km
- 7 km
- 6 km
- 9 km
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
Zohaib's Path:
- Starts at point X, goes
- Then turns right (East) and covers 4 km.
So, Zohaib ends up 3 km North and 4 km East of point X.
Ali's Path:
- Starts at point X, goes West 5 km.
- Then turns right (North) and covers 3 km.
So, Ali ends up 3 km North and 5 km West of point X.
Relative Positions:
- Zohaib is at (4, 3) for point X (East, North).
- Ali is at (-5, 3) concerning point X (West, North).

- 20 m
- 24 m
- 28 m
- 30 m
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
To solve this, we need to find how much distance B covers in the time it takes A to finish the race.
- A's time: 36 seconds to cover 100 meters
- B's time: 45 seconds to cover 100 meters
First, we calculate B's speed:
- B's speed = Distance / Time = 100 m / 45 sec = 2.22 m/sec
Now, in 36 seconds (the time A takes to finish the race), B will cover:
- Distance covered by B = B's speed × A's time = 2.22 m/sec × 36 sec = 80 m
Since A finishes the race in 36 seconds, but B only covers 80 meters, A beats B by 100 - 80 = 20 meters.
- 30 days
- 60 days
- 28 days
- 45 days
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation

- 3 days
- 5 days
- 4 days
- 2 days
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation

- 7 hour 10 minutes
- 6 hour 30 minutes
- 5 hour 10 minutes
- None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
To find the time taken, subtract the departure time from the arrival time.
Departure time: 22:55
Arrival time: 06:05 (next day)
First, convert the times to a 24-hour clock:
Departure time: 22:55
Arrival time: 06:05
Subtract the departure time from the arrival time:
06:05 - 22:55 = 7 hours 10 minutes
Therefore, the time taken for the journey is 7 hours 10 minutes.
- 3:15 AM
- 3:30 AM
- 3:45 AM
- 4:15 AM
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں
Explanation
"One quarter past 3" means 15 minutes after 3 o'clock.